Thomas Carroll Pembroke County Cricket League results and best performanes for Saturday, June 2nd:
Division 1:
Cresselly (165-3) beat Whitland (164) by 7 wkts.
Haverfordwest (192-1) beat St Ishmaels (189-8) by 9 wkts.
Johnston (196-9) drew with Kilgetty (216-4).
Llangwm (141-6) beat Burton (140) by 4 wkts.
Neyland (94) lost to Lawrenny (120) by 26 runs.
Performances: Cresselly: Tom Arthur 7-47, Sion Jenkins 2-32, Ryan Lewis 1-15, Daniel Sutton 99no, Adam Chandler 17, Phil Williams 17. Whitland: Dylan Blain 85, Nathan Evans 30, Matthew Davies 2-60. Neyland: Paul Murray 22, Andrew Miller 21 & 3-32, Geraint Rees 2-17, Henry Durrant 3-34, Gary Lloyd 2-17. Lawrenny: Patrick Elliott 31, Joe Kidney 26, Brad McDermott-Jenkins 5-19, Rob Williams 4-40. Haverfordwest: Simon Holiday 111no & 3-43, Lee Summons 60no & 2-57, Johnnie White 2-19. St Ishmaels: Philip Cockburn 40, Andrew Williams 45, Andrew Palmer 28. Llangwm: Chris Inward 4-11, Noah Davies 1-26 & 15, Ollie Davies 2-51, Matthew Kiff 2-27 & 14, William Beresford 69no, James Venables 36. Burton: Toby Hayman 26, Luke Hayman 23, Robbie Neill 30, James Davies 30 & 2-29, Morgan Scale 1-30. Johnston: Gino Cleal 87, Nathan James 28, Gary James 22 & 2-30, Keegan Codd 18, Liam James 2-38. Kilgetty: Daffydd Bevan 78, P Lewis 78no, Ross Hardy 4-46, Toby Poole 3-53, Anthony Lewis 2-33.
Division 2:
Hook (152-9) beat Cresselly II (150) by 1 wkt.
Pembroke (74) lost to Carew (205-7) by 131 runs.
Saundersfoot (178-1) beat Haverfordwest II (173) by 9 wkts.
Stackpole (176-8) drew with Llechryd (205-6).
Whitland II (143) lost to Narberth (232-6) by 89 runs.
Performances: Hook: Bradley Flood 4-29, Jamie Phelps 47, Aled Phelps 40, Brennan Martin 22, David Hopkins 21. Cresselly II: Matthew Webb 57, Matthew Venables 23, Josh Lewis 3-22, Matthew Lewis 4-34. Whitland II: Jack Bowen 25, Daffydd Evans 23, Gethin Benjamin 19 & 1-19, Greg Sleep 4-57. Narberth: Richard Adams 106no, Kyle Quartermaine 51, Dan Hughes 29, Ben Hughes 2-12, Lewys Hough 1-22, Loui Davies 2-23. Stackpole: Simon Bevan 80, Richard MacKay 2-42. Llechryd: Steve Smith 85, John Curran 4-39. Pembroke: Rob Smythe 3-23, Jonathan Rogers 2-42, Jack Harries 31no, Andrew Hay 13. Carew: Rhys Davies 68, Tom Davies 65, Sean Whitfield 5-8, Ceri Brace 3-21.
Division 3:
Carew II (141-9) beat Herbrandston (75) by 66 runs.
Haverfordwest III (152-8) beat Neyland II (146) by 6 runs.
Lawrenny II (114) lost to Pembroke Dock (118-2) by 8 wkts.
Llechryd II (144-6) drew with Lamphey (259-6).
Narberth II (146-3) beat Llanrhian (145-9) by 7 wkts.
Performances: Lawrenny II: Steve Campbell 24, Jack Tucker 1-38. Pembroke Dock: Luke Murray 62, Nic Daley 35 & 3-26. Narberth II: Kyle Williams 68, Andrew Williams 42no, Matthew Johns 5-10, David Johns 2-32. Llanrhian: Ben Jones 46, Richard Reed 25, Matthew Bennett 2-32. Haverfordwest III: John Ebenezer 35, Paul Maggs 21, Stephen Price 21, Jack Evans 27, Owen Jones 2-21, Richard Davies 2-24. Neyland II: Stephen Murray 59, Rodney Murphy 4-38, Jason Oakley 2-21. Carew II: Rob Hicks 26, Morgan Grieve 38no, Karl Thomas 21, Kerry Waters 2-15. Herbrandston: Aaron Bowles 15, Alex Ouzman 14, Paul Nicholas 2-25, Robert Hood 4-22. Llechryd II: Ollie Roberts 69, Peter Gregory 20, Rob Mansfield 21, Ben Graham 2-65. Lamphey: Nic Johnson 82, David Blackwell 50 & 2-12, Peter McGilloway 56, Hywel Gibbs 2-21.
Division 4:
Burton II (166-9) drew with Llangwm II (189-6).
Hundleton (104-7) lost to Hook II (105-2) by 8 wkts.
Llanrhian II (248-9) beat Crymych (98) by 150 runs.
St Ishmaels II (136-2) beat Saundersfoot II (133-6) by 8 wkts.
Performances; Llanrhian II: Russell Watkins 83, Tom Clarke 52 & 1-10, Karl Davies 3-14. Crymych: Ioan Davies 35 & 3-32. St Ishmaels II: Brennan Devonald 58 & 3-6, Robbie Thomas 46no, Jordan Milich 2-34. Saundersfoot II: Steve Cook 65, Simon Stanford 26. Hundleton: David Lockyear 32no, Stuart McNiffe 31no, Chris Stapleton 2-36. Hook II: Kieth James 39no, Sam Rossiter 23, R Makepeace 19no, A Thomas 2-19, Matthew Holder 2-6, Chris Holder 3-31. Burton II: Aled Thomas 38no & 3-37, Matthew Davies 37. Llangwm II: Gary Phillips 54no & 3-24, Jonathan Twigg 47, Shaun Waller 43, Andrew Harries 4-38.
Division 5
Whitland 3rds (92 all out) lost to Cresselly 3rds (169-9) by 77 runs.
Carew III (168-9) beat Haverfordwest IV (127) by 41 runs.
Kilgetty 2nds (125-2) beat Pembroke 2nds (124-8) by 8 wkts.
Neyland 3rds (227-8) beat Stackpole 2nds (121 all out) by 106 runs.
Performances: Carew III: Adam Hughes 46, Alan Townsend 34, Rhys Canton 30 & 3-19, Yori Hicks 2-23, Aaron Hinman 2-10. Haverfordwest IV: Tony Pasternak 49, Will Phillips 18, Paul Jenkins 3-23, Gareth Edwards 2-17. Whitland III: Rob Owen 28, Jacob Owen 14, Sam Davies 13, Gwynne Phillips 4-49. Cresselly III: Billy Kinnear 69, Llew Evans 57no & 3-13, Chris Izzard 4-7, Peter Rice 2-6. Kilgetty II: Matthew Lewis 3-37 & 51, Chris Phillips 4-13, Richard Gwyther 2-3, Trevor Badham 53no. Pembroke II: Nigel Phillips 56, Chris Thomas 23, Gareth Mitchell 10, H Aziz 1-32, G Davies 1-3. Neyland III: Iestyn Evans 77, Sam Laugharne 42, Rhys Beavis 25 & 4-25, Nathan Sutton 2-17, Ian Milsom 2-35, Ben Mathias Milsom 27. Stackpole II: Jess Gibby 3-42, Chris Gibbs 52.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here