Thomas Carroll Pembroke County Cricket League results from Saturday, August 18th:
Division 1:
Haverfordwest (155-3) ab v Llangwm (197)
Johnston (48) lost to Burton (49-2) by 8 wkts
Kilgetty (123-9) drew with Cresselly (209-5)
Lawrenny (0) ab v St Ishmaels (0)
Neyland (123-3) beat Whitland (120) by 7 wkts
Performances: Kilgetty; Ross Hardy 1-50, Kurtis Marsh 2-49, Toby Poole 27, Kyle Marsh 38, Dafydd Bowen 24, Christian Phillips 18. Cresselly; Dan Sutton 104no, Ryan Lewis 14 & 3-26, Iwan Izzard 16, Alex Bailey 24, Simon Cole 20 & 1-41, Simon Hart 2-28, Dan James 2-23. Haverfordwest; Adam James 5-55 & 48, Kieran O'Connor 3-46, Johnnie White 1-18, Huw Scriven 38, Lee Summons 17no, Ben Field 41no. Llangwm; Joseph Kiff 119no, Ollie Davies 42 & 1-34, Noah Davies 1-43, Luke Brock 1-47. Neyland; Greg Miller 45, Nathan Banner 34no, Patrick Bellerby 25no, Andrew Miller 3-21, Gary Lloyd 2-6, Geraint Rees 2-25. Whitland; Connor Bowen 46 & 1-18, Iestyn Scourfield 25, Dai Lee 17, Ben Harvey 2-35. Johnston; Keegan Codd 12, Haziz Farooz Morgan Scale 5-11, Jon Scale 4-22, Toby Hayman 30no, Richard Jones 12.
Table:
Cresselly 377 points
Neyland 371
Haverfordwest 361
Whitland 315
Lawrenny 301
Llangwm 227
St Ishmaels 198
Kilgetty 173
Burton 156
Johnston 46 (relegated)
Division 2:
Carew (14-0) ab v Saundersfoot (72)
Cresselly II (0) ab v Narberth (166-0)
Hook (43-5) ab v Haverfordwest II (0)
Pembroke (0) ab v Llechryd (0)
Whitland II (0) ab v Stackpole (0)
Performances; Carew; Rob Scourfield 6-13. Saundersfoot; Sam Franklin 29. Narberth; Richie Adams 80no, Lewis Hough 76no. Hook; Aled Phelps 26no. Haverfordwest II; Simon Williams 4-10.
Table:
Carew 425 points (champions).
Saundersfoot 333 (promoted)
Narberth 295
Haverfordwest II 258
Cresselly II 248
Hook 242
Pembroke 198
Llechryd 168
Stackpole 164
Whitland II 80 (relegated).
Division 3:
Haverfordwest III (164) beat Carew II (55) by 109 runs
Lamphey (0) ab v Lawrenny II (0)
Llanrhian (193-2) beat Neyland II (191-5) by 8 wkts
Llechryd II (96) lost to Herbrandston (136) by 40 runs
Narberth II (73-6) drew with Pembroke Dock (166-4)
Performances; Llanrhian; Ben Jones 71no, Paul Lewis 60, Richard Reed 35, Matthew Bennett 2-20, Anthony Couzins 2-34. Neyland II; Lyn Rees 56 Rtd Hurt, George Evans 47, Paul Miller 28 & 1-36. Haverfordwest III; Douglas Johnson 44, Ashley James 34 & 3-21, Kapila Nawarthane 2-26, Owen George 2-0, Matthew Vaughan 1-6. Carew II; Hayden Shapcott 23, Aaron Hinman 1-24. Narberth II; Chris Spratt 25, Jake Thomas 2-37. Pembroke Dock; Luke Murray 58, Nic Daley 37 & 2-10, Scott Griffiths 31no & 2-23. Llechryd II; Nick North 2-37, Peter Gregory 2-16, Oliver Roberts 3-4 & 19, Trefor Foster-Lewis 29no. Herbrandston; Leigh Marchant 41, Gary Davies 22no, Paul Nicholas 4-21.
Table:
Carew II 374 points (champions)
Pembroke Dock 341
Herbrandston 332
Llanrhian 271
Lamphey 232
Haverfordwest III 230
Narberth II 227
Lawrenny II 215
Neyland II 210
Llechryd II 128 (relegated)
Division 4:
Hundleton (48) lost to Laugharne (49-2) by 8 wkts
Llangwm II (197-6) beat Llanrhian II (129) by 68 runs
Saundersfoot II (120-9) lost to Hook II (125-6) by 4 wkts
St Ishmaels II (179-0) beat Crymych (174-9) by 10 wkts
Performances; Llangwm II; Andrew Harries 112, Martyn Thomas 46, Joe Phillips 6-11. Llanrhian II; Iwan James 29, Rob Jenkins 25, Liam Williams 1-24, Tony Kitchell 5-26. Saundersfoot II; Simon Stanford 47, Dan James 2-26, Chris Hawkes 3-47, Hook II; Brennan Martin 3-35, Matthew Holder 2-22, Jake Wicks 37no, Lloyd Grayshon 26no. Hundleton; Jon Williams 23, Paul Fox 1-4. Laugharne; Craig Wade 18no, Carl Smith 2-3, James Ingledon 4-12, George Charles 17. St Ishmaels II; Harry Nicholas 93no, Jordan Milich 73no & 2-26, Kevin Bowen 2-26, Ieuan Hawkins 3-6. Crymych; Richard Thorne 85, Rhodri Thomas 35.
Table:
Laugharne 367 points (champions)
Llangwm II 277
Llanrhian II 251
Hook II 224
St Ishmaels II 213
Crymych 178
Saundersfoot II 175
Burton II 161
Hundleton 154
Division 5:
Haverfordwest IV (0) w/o v Whitland III (0)
Neyland III (0) ab v Pembroke II (0)
Pembroke Dock II (0) ab v Kilgetty II (0)
Stackpole II (138-4) lost to Carew III (211-4) by 73 runs
Performances; Stackpole II; George Smith 73no. Carew III; Luke Hicks 78, Ashley Smith 66.
Table:
Carew III 202 points (promoted as Pembroke II have a 'bye' week next week).
Pembroke II 194
Haverfordwest IV 193
Kilgetty II 179
Cresselly III 178
Neyland III 141
Whitland III 138
Pembroke Dock II 134
Stackpole II 82
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here