SWALEC WRU Rugby Results - Saturday, February 22

10:37am Wednesday 26th February 2014

DIVISION ONE WEST Builth Wells 22-32 Kidwelly Crymych 19-3 Carmarthen Athletic Llangennech 18-17 Cwmllynfell Whitland 28-18 Ammanford

SWALEC WRU Results – Saturday, January 25

11:23am Wednesday 29th January 2014

SWALEC CHAMPIONSHIP Bargoed P-P Narberth Beddau  5 - 31 Tata Steel Bonymaen 10 - 8 Pontypool Bridgend Athletic P-P Newbridge Ebbw Vale 31 - 3 Cardiff Met Llanharan 18 - 19 Tondu RGC 1404 36 - 17 Blackwood League 1 West   Builth Wells13 -3 Waunarlwydd  Crymych 10 – 10 Glynneath  Kidwelly 10- 3 Cwmllynfell Llangennech 31 -13 Ammanford Loughor 31 - 7 Carmarthen Athletic Whitland 10 - 12Kenfig Hill League 3 West Cardigan 6 -3 Pontyberem Haverfordwest 17 - 18 Llanelli Wanderers  Penclawdd 11 -8 Pontarddulais  Tenby Utd 5 - 12Gorseinon Tumble P - P Llanybydder Tycroes 17 - 6 Llandeilo League 4 West Gowerton 111 - 0 Milford Haven Hendy 97 -5 Furnace United Lampeter 27 -5 Laugharne  Nantgaredig 0 -9  Fishguard Penybanc 26 -7 Swansea Uplands Trimsaran 13 - 7Aberaeron League 5 West   Bynea 20-30 Pembroke Llangadog 13-8 New Dock Stars Neyland 7-12 Pontyates Pantyffynnon 26-5Llangwm Pembroke Dock Quins P-P Cefneithin Penygroes P-P St Clears League 6 West Blaenau P-P Burry Port Llandybie 50 -10 Fall Bay Mynydd y Garreg 10 - 0 St Davids Tregaron 40 - 5 Llansawel

WRU rugby results – Saturday, January 11, 2014

12:30pm Wednesday 15th January 2014

SWALEC Plate 3rd Round Abergavenny 17 -13 Garndiffaith Amman United 14 – 9 Loughor Caernarfon 25 -0 Denbigh Cwmllynfell 9 - 11 Waunarlwydd Felinfoel 18 - 27 Llangennech Glamorgan W 53 – 3 Builth Wells Glynneath 43 - 10 Morriston Kenfig Hill 27 – 27 Trebanos Llantwit Fardre 17 - 15 Heol y Cyw Maesteg Quins 16 - 10 Llantrisant Nant Conwy 18 - 17 Newcastle Emlyn Nelson 6 - 3 Rumney Risca 25 - 6 Pontypool United Senghenydd 24 - 33 Rhiwbina Whitland 0 - 14 Kidwelly Ystrad Rhondda 16 - 23 Merthyr

SWALEC Cup and league Saturday, January 4

6:46pm Monday 6th January 2014

Results

SWALEC Rugby results

4:07pm Tuesday 31st December 2013

Saturday, December 28

Rugby Results – Saturday, October 26th – 2013

2:56pm Tuesday 29th October 2013

Championship Beddau    22-10 Bonymaen Blackwood 11-22 Bargoed Bridgend Athletic 21-23 Llanharan Newbridge  10-39 Ebbw Vale Pontypool   P-P  Cardiff Met Tata Steel  6-22 RGC 14904 Tondu   29-35 Narberth

Rugby Results – Saturday, October 12th – 2013

3:31pm Tuesday 15th October 2013

Championship Beddau 17-15 Bridgend Athletic Blackwood 28-30 Narberth Cardiff Met  16-17 Bargoed Newbridge 31-0  Bonymaen Pontypool  13-19 Ebbw Vale Tata Steel  27-34 Llanharan Tondu   12-46 RGC 1404

Rugby Results – Saturday, October 5th – 2013

11:00am Wednesday 9th October 2013

Saturday, October 5th

Rugby Results – Saturday, September 28 – 2013

12:22pm Tuesday 1st October 2013

SWALEC Championship Blackwood 10-56 RGC 1404 Cardiff Met 9-27 Ebbw Vale Narberth 33-7 Bargoed Newbridge 38-20 Bridgend Athletic Pontypool 32-23 Bonymaen Tata Steel 49-10 Beddau Tondu 20-17 Llanharan

Rugby Results Saturday, September 21

4:41pm Thursday 26th September 2013

SWALEC Championship Bargoed 19-11 Tata Steel Beddau 19-8 Newbridge Bonymaen 13-34 Blackwood Bridgend Athletic 15-20 Tondu Ebbw Vale 41-3 Narberth Llanharan 21-6 Pontypool RGC 1404 12-26 Cardiff Met

Rugby Results Saturday, September 14

4:00pm Sunday 15th September 2013

SWALEC Championship Blackwood 16-33 Llanharan Cardiff Met  41-5 Bonymaen Ebbw  Vale 33-16 Bargoed Narberth 18-22 RGC 1404 Newbridge 23-20 Tata Steel Pontypool 31-24 Bridgend Athletic Tondu 13-17 Beddau

Saturday's rugby results involving teams from Pembrokeshire

10:34am Wednesday 11th September 2013

Saturday, September 7

RUGBY: Town and Tenby set for battle in KO cup

4:54pm Friday 17th May 2013

THE South Hook LNG Pembrokeshire KO Cup final is set to take place tonight.

COMMENT: Supporters captivated by top occasions

4:59pm Friday 17th May 2013

TWO grand occasions on two grand stages.

Local rugby results

9:41am Wednesday 21st October 2009

Saturday, October 17th Division one west Bridgend Athletic 18 Narberth 24 Whitland 20 Felinfoel 13 Division three west Cardigan 28 Llanelli Wanders 20 Llandeilo 15 Crymych 11 Llanybydder 0 Haverfordwest 74 Division four west Milford Haven 29 Tuble 31 Pembroke 24 Amman United 26 Tenby 8 Pembroke Dock 10 Division five west Fishguard 13 Furnace 5 Neyland 69 Llangwm 0 Pontyates 0 St Davids 39

Local rugby results

3:17pm Tuesday 13th October 2009

Saturday, October 20th Division one west Narberth 10 Whitland 26 Division three west Crymych 30 Lampeter 17 Haverfordwest 11 Cardigan 15 Division four west Betws 10 Milford Haven 38 Cefneithin 39 Tenby 10 Pembroke Dock 13 Pembroke 6 Division five west Penygroes 10 Fishguard 15 St Davids 10 Neyland 65

Local rugby results

9:16pm Saturday 25th April 2009

Saturday, April 18th Division 1 West Bonymaen 32 Narberth 27 Maesteg 18 Whitland 8 Division 3 West Haverfordwest 5 Llanybydder 17 Newcastle Emlyn 3 Cardigan 8 Crymych 11 Pontyates 13 Division 4 West Pembroke 0 Llandeilo 70 Betws 43 Pembroke Dock Quins 5 Trimsaren 43 Tenby United 8 Division 5 West Fishguard 10 Cefneithin 22 Neyland 8 Furnace 18 Pontyates 6 Milford Haven 38 St Davids 29 Swansea Uplands 3

Local rugby results

10:32pm Saturday 18th April 2009

Saturday, April 18th Division 1 West Narberth 29 Llangennech 21 Whitland v Bonymaen postponed Division 3 West Aberystwyth 72 Haverfordwest 8 Cardigan 97 Amman Utd 3 Lampeter v Crymych – postponed Division 4 West Brynamman 37 Pembroke 7 Cwmgors 6 Pembroke Dock Quins 21 Tenby 42 Tycroes 5 Division 5 West Aberaron 34 Fishguard 14 Furnace 71 St Davids 0 Milford Haven 78 Llangwm 0

Local rugby results

6:14pm Saturday 4th April 2009

Saturday, April 4th Division one west Division 1 West Carmarthen Athletic 27 Narberth 30 Whitland 14 Cwmllynfell 19 Division 3 West Cardigan 68 Tumble 0 Haverfordwest 7 Crymych 37 Division 4 West Pembroke 12 Betws 34 Tenby 6 Pembroke Dock Quins 16 Division 5 West Fishguard 101 Swansea Uplands 7 Llangwm 7 Cefneithin 53 St Davids 8 Neyland 19

Local rugby results

8:14pm Saturday 7th March 2009

Saturday, March 7th Division one west Tonmawr 15 Narberth 7 Whitland 9 Carmarthen Quins 17 Division 3 West Haverfordwest 0 Newcastle Emlyn 16 Laugharne 6 Cardigan 24 Llanelli Wanderers 10 Crymych 31 Division 4 West Brynamman 31 Pembroke Dock Quins 5 Pembroke 35 Tycroes 0 Tenby 36 Hendy 8 Division 5 West Fishguard 27 Neyland 21 Llangwm 16 Swansea Uplands 6 Milford Haven 19 Aberaeron 17 St Clears 46 St Davids 3

Local rugby results

6:16pm Saturday 28th February 2009

Saturday, February 28th Division one west Narberth 17 Carmarthen Quins 42 Division three west Cardigan 32 Llanelli Wanderers 0 Crymych v Newcastle Emlyn – (postponed) Division 4 West Betws 22 Tenby 35 Burry Port 28 Pembroke 36 Pembroke Dock Quins 20 Pontarddulais 13 Division 5 West Furnace 60 Llangwm 12 Neyland 39 Pontyates 6 St Davids 10 Fishguard 22 Swansea Uplands 6 Milford Haven 57

Local rugby results

8:06pm Saturday 7th February 2009

Saturday, February 7th Division 3 West Laugharne 24 Haverfordwest 17 Division 4 West Pembroke Dock Harlequins 3 Pembroke 0 All other matches postponed

Local rugby results

6:06pm Saturday 31st January 2009

Saturday, January 31st Division 1 West Carmarthen Athletic 29 Whitland 18 Narberth 16 Maesteg 6 Division 3 West Aberystwyth 13 Cardigan 5 Haverfordwest 16 Pontyberem 13 Newcastle Emlyn 6 Crymych 31 Division 4 West Cwmgors 5 Pembroke 22 Pembroke Dock Quins v Trimsaran - postponed Tenby 14 Brynamman 36 Division 5 West Neyland 10 Milford Haven 30 St Davids 10 Llangwm 10

Local rugby results

7:16pm Saturday 17th January 2009

Saturday, January 17th Division 1 West Cwmllynfell 15 Narberth 26 Whitland 18 Felinfoel 12 Division 3 West Crymych 8 Llanybydder 0 Tumble 10 Haverfordwest 48 Division 4 West Pembroke Dock Quins 37 Burry Port 11 Tenby 21 Pembroke 3 Division 5 West Cefneithin 11 Neyland 3 Llangwm 3 St Clears 20 Milford Haven 17 St Davids 7 Pontyates 8 Fishguard 15

Rugby results

6:08pm Saturday 10th January 2009

Saturday, January 10th Division 4 West Pembroke 38 Hendy 15 Division 5 West Neyland 0 Aberaeron 27 St Davids 5 Cefneithin 24 All other games involving Pembrokeshire teams was called off.

Local festive rugby results

6:25pm Saturday 27th December 2008

Friday, December 26th Bishop Cup Haverfordwest 19 Llangwm 5 Saturday, December 27th Division One West Whitland 6 Narberth 30 Division Three West Cardigan 18 Newcastle Emlyn 30 Llanybydder 11 Haverfordwest 17 Pontyberem 27 Crymych 21

Swalec Cup - Round 4 results

5:38pm Saturday 20th December 2008

Saturday, December 20th Swalec WRU Cup - Round 4 Aberavon 49 Kidwelly 16 Bargoed 28 UWIC 21 Beddau 0 Llandovery 45 Bedwas 15 Newbridge 18 Bethesda 17 Cardiff 55 Bonymaen 5 Pontypool 13 Bridgend Ath 72 Chepstow 3 Bridgend 37 Pencoed 6 Builth Wells 37 Bryncoch 3 Carmarthen Quins 31 BP Llandarcy 3 Corus w/o v Fleur De Lys Crymych 5 Cross Keys 31 Felinfoel 31 Caerphilly 38 Gilfach Goch 22 Cwmbran 3 Glamorgan Wanderers 48 Carmarthen Athletic 17 Llandudno 3 Ebbw Vale 79 Llanharan 31 Ynysddu 0 Llantrisant 13 Llanelli 27 Llantwit Fardre 22 Aberavon Quins 14 Maesteg 5 Neath 50 Narberth 64 Kenfig Hill 0 Newport 40 Blackwood 21 Penallta v Llangennech - postponed Pill Harriers 5 Tredegar 41 Pontypridd 64 Dunvant 5 Rumney 55 Monmouth 3 Swansea 104 Bala 3 Talywain 6 Garndiffaith 8 Tondu 20 Treorchy 15 Tonmawr 22 Bedlinog 3 Whitland 25 Ystrad Rhondda 13 Ynysybwl 40 Briton Ferry 5

Local rugby results

6:08pm Saturday 13th December 2008

Saturday, December 13th Division 1 West Narberth 15 Dunvant 5 Tonmawr 19 Whitland 3 Division 3 West Amman Utd 14 Cardigan 28 Haverfordwest 10 Aberystwyth 21 Division 4 West Pembroke 10 Brynamman 32 Pembroke Dock Quins 30 Cwmgors 10 Tycroes 6 Tenby 34 Division 5 West Furnace 13 Neyland 3 Milford Haven 57 Pontyates 3 Swansea Uplands 12 St Davids 8

Local rugby results

5:12pm Saturday 6th December 2008

Saturday, December 6th Division 1 West Narberth 20 Bonymaen 13 Whitland 13 Maesteg 6 Division 3 West Cardigan 8 Pontyberem 15 Lampeter 26 Haverfordwest 15 Tumble v Crymych postponed Division 4 West Hendy 16 Pembroke Dock Harlequins 21 Pontarddulais 27 Pembroke 13 Tenby 43 Burry Port 10 Division 5 West Fishguard 13 Aberaeron 15 Llangwm 0 Milford Haven 28 St Davids 0 Furnace 29 St Clears v Swansea Uplands postponed

Pembrokeshire Knock-Out Cup

6:20pm Monday 1st December 2008

The latest results and draw (November 30th) are as follows:- Llangwm 5 Whitland 52 Neyland 14 Haverfordwest 15 St Davids 3 Pembroke Dock Harlequins 55 Milford Haven 27 Cardigan 38.

Otters battle back from the dead

5:03pm Saturday 19th April 2008

Narberth came back from an early 22-point deficit against Waunarlwydd to win comfortably but Whitland lost at Dunvant despite leading for much of the first half. Division One (West): Dunvant 20 Whitland 7 Narberth 47 Waunarlwydd 22 Division Three (West): Cardigan 24 Pem Dock Quins 7 Ammanford 41 Haverfordwest 13 Division Four (West): Neyland 7 Crymych 28 Tenby United 19 Milford Haven 0 Tycroes 13 Pembroke 3 Division Five (West): Fishguard 15 St Clears 8 Cefneithin 19 Llangwm 14

Local derby wins for Seasiders and Wasps

5:32pm Saturday 5th April 2008

Tenby United won at Pembroke and Llangwm beat Fishguard at home in local derby matches, whilst Narberth and Whitland both gained good wins in Division One. Division One (West): Narberth 32 Llangennech 22 Merthyr 15 Whitland 37 Division Three (West): Newcastle Emlyn 18 Pembroke Dock Quins 14 Haverfordwest 11 Lampeter 7 Llanelli Wanderers 10 Cardigan 20 Division Four (West): Pembroke 15 Tenby United 22 Milford Haven 19 Llandeilo 22 Crymych 56 Tycroes 7 Neyland v Birchgrove - Postponed Division Five (West): Llangwm 18 Fishguard 13 Llandybie 34 St Davids 14

Quins win vital local derby

5:08pm Saturday 29th March 2008

Pembroke Dock Quins beat Haverfordwest in a vital local derby where they desperately needed the points, whilst Tenby United and Cardigan boosted their hopes of promotion with excellent home victories. Division One (West): Bridgend Athletic 20 Narberth 34 Whitland v Bonymaen - postponed Division Three (West): Pembroke Dock Quins 15 Haverfordwest 6 Cardigan 42 Cwmgors 0 Division Four (West): Hendy 7 Crymych 18 Tenby United 18 Pontarddulais 0 Milford Haven 5 Morriston 19 Trimsaran 5 Pembroke 5 Neyland v Tycroes - postponed Division Five (West): Furnace 12 Llangwm 18 St Davids 10 St Clears 8 Fishguard v Cefneithin - postponed

Otters win top local derby

5:24pm Saturday 22nd March 2008

Narberth won their Division One (West) local derby against Whitland whilst Pembroke Dock Harlequins caused the shock of the day as they beat high-flying Llanybydder in Division Three (West). Llangwm also created an upset in Division Five as they slammed table-topping Burry Port.

It's St David's day!

4:53pm Saturday 1st March 2008

St Davids celebrated the national saint's day in front of the tv cameras with a narrow local derby win against Llangwm. Narberth had a cracking away win over Division One leaders Tonmawr whilst Whitland played well against Waunarwydd in the same section. Division One (West): Whitland 39 Waunarlwydd 13 Tonmawr 17 Narberth 19 Division Three (West) Pem Dock Quins 8 Amman United 21 Newcastle Emlyn 14 Haverfordwest 10 Cardigan 36 Ammanford 10 Division Four (West): Trimsaran 12 Crymych 20 Tenby United 15 Neyland 28 Morriston 34 Pembroke 9 Milford Haven 13 Pontarddulais 7 Division Five (West): St Davids 14 Llangwm 13

Otters bow out bravely

7:20pm Saturday 16th February 2008

Konica Minolta Welsh Cup Fifth Round: Narberth 5 Bridgend 26 Division One (West): Cwmllynfell 15 Whitland 6 Division Three (West): Haverfordwest 28 Cardigan 8 Laugharne 50 Pem Dock Quins 20 Division Four (West): Pembroke 0 Llandeilo 6 Crymych 16 Milford Haven 12 Birchgrove 30 Tenby United 7 Neyland 5 Trimsaran 3 Division Five (West): Llangwm 31 Penygroes 24 Cefneithin 53 St Davids 5 Fishguard & Goodwick 25 Furnace 28

Otters through and Borderers out

5:00pm Saturday 26th January 2008

Narberth moved into the fifth round of the Konica Minolta Cup as they won at Glynneath whilst Whitland went down at home to Bargoed. Konica Minolta Cup Round Four: Whitland 16 Bargoed 24 Glynneath 21 Narberth 34 Division Three (West): Cardigan 26 Aberystwyth 10 Haverfordwest 6 Llanybydder 12 Pembroke Dock Quins 19 Cwmgors 13 Division Four (West): Tenby United 53 Tycroes 5 Morriston 17 Crymych 19 Pembroke 20 Pontarddulais 5 Milford Haven 24 Neyland 26 Division Five (West): Llandybie 12 Llangwm 13 St Davids 5 Aberaeron 32 Burry Port 39 Fishguard 8

Blues bounce back to winning ways

5:01pm Saturday 19th January 2008

Heavy rain decimated the Pembrokeshire rugby programme on Saturday but Haverfordwest returned to winning ways at Amman United, whilst Narberth came back late to win at Corus. Division One (West): Corus 15 Narberth 24 Division Three (West): Amman United 3 Haverfordwest 19 Division Four (West): Neyland 0 Morriston 12 Division Five (West): Llangwm 0 St CLears 3 (Abandoned after 35 minutes).

Saints and Mariners win well

4:56pm Saturday 12th January 2008

There were excellent home wins for St Davids and Milford Haven on another wet Saturday in Pembrokeshire, with the Quins suffering the heaviest defeat as they went down 48-0 at home to Aberystwyth. Division One (West): Narberth 13 Merthyr 0 Bridgend Athletic 26 Whitland 6 Division Three (West): Pem Dock Quins 0 Aberystwyth 48 Haverfordwest 0 Laugharne 16 Cardigan 13 Lampeter 5 Division Four (West): Milford Haven 18 Tycroes 17 Pembroke 0 Neyland 13 Llandeilo 9 Tenby United 9 Pontarddulais 24 Crymych 5 Division Five (West): St Davids 12 Furnace 3 Pengroes 18 Fishguard 0 Pontyates v Llangwm - Postponed (flu)

All Blacks and Seagulls shine

5:03pm Saturday 5th January 2008

There were big wins for Neyland and Fishguard in the first round of league matches in 2008. Neyland belied their bottom spot in Division Four (West) to beat second-placed Pontarddulais whilst the Seagulls stormed to a welcome 29-12 victory over Llandybie. Division One (West): Whitland 13 Carmarthen Quins 29 Bonymaen 13 Narberth 22 Division Three (West): Cwmgors 8 Haverfordwest 6 Cardigan 14 Amman United 3 Lampeter 17 Pem Dock Quins 10 Division Four (West): Neyland 12 Pontarddulais 8 Tenby United 11 Trimsaran 5 Llandeilo 28 Crymych 10 Hendy 77 Milford Haven 14 Division Five (West): Fishguard 29 Llandybie 11 Burry Port 41 St Davids 3

Seasiders and Preseli Men win local derbies

4:48pm Saturday 29th December 2007

With only three Division Four (West) matches taking place in Pembrokeshire on Saturday, pride of place went to Tenby United and Crymych, with respective wins over Milford Haven (away) and Neyland (home), whilst Pembroke enjoyed a rattling success at home to Tycroes. Division Four (West): Pembroke 36 Tycroes 9 Milford Haven 8 Tenby United 16 Crymych 13 Neyland 10 ** Whitland are to play their rearranged Division (West) fixture at home to Dunvant tomorrow (Sunday) at 2.30pm **

Brilliant Borderers

5:00pm Saturday 22nd December 2007

Whitland supplied their hardy band of supporters with the best possible Christmas present as they travelled to previously undefeated Tonmawr and came back with a deserved win. Tonmawr had won all nine of their previous league matches and were undefeated at home for 18 months but five penalties and a dropped goal by outside half Emyr Williams eased the Borderers home, in what was a superb team effort by Randall Williams and his boys. National League Division One (West): Narberth 17 Carmarthen Quins 17 Tonmawr 15 Whitland 18 Division Three (West): Pembroke Dock Quins 0 Cardigan 17 Division Five (West): Llangwm 18 Cefneithin 28

Cup wins for Borderers and Otters

5:16pm Saturday 15th December 2007

Narberth and Whitland grabbed excellent away wins in round three of the Konica Minolta Cup but Cardigan were denied as late penalties lost them their tie in Cardiff against Old Illtydians. Konica Minolta Welsh Cup Third Round: Abergavenny 0 Narberth 45 Morriston 3 Whitland 42 Old Illtydians 17 Cardigan 13 National League Division Four (West): Crymych 13 Hendy 26 National League Divison Five (West): St Clears 10 Fishguard 3 (Abandoned after 70 mins) Friendly Matches: Haverfordwest 10 Tenby United 17 Milford Haven 46 St Davids 10

Rain ruins rugby programme

4:51pm Saturday 8th December 2007

The awful weather which passed through Pembrokeshire on Friday night and Saturday morning decimated the rugby programme to such an extent that only two matches took place, with Milford Haven battling to a no-score draw against Trimsaran and Fishguard losing at Pontyates. National League Division Four (West): Milford Haven 0 Trimsaran 0 National League Division Five (West): Pontyates 24 Fishguard & Goodwick 17.

Saints make it four in a row

4:49pm Saturday 1st December 2007

St Davids outlasted Llandybie to make it four wins in a row for the Saints for the first time ever in the National League set-up - well done the Saints! Division One (West): Narberth 19 Cwmllynfell 10 Corus 20 Whitland 7 Division Three (West): Pembroke Dock Quins 13 Newcastle Emlyn 11 Lampeter 8 Haverfordwest 22 Cardigan 31 Llanelli Wanderers 3 Division Four (West): Llandeilo 13 Milford Haven 10 Tenby v Pembroke (Postponed) Tycroes v Crymych (Postponed) Birchgrove v Neyland (Postponed) Division Five (West): Fishguard & Goodwick 9 Llangwm 5 St Davids 17 Llandybie 15

Mariners make it to last eight

12:24pm Saturday 24th November 2007

Pembrokeshire Knock-Out Cup First Round: Milford Haven 23 Aberaeron 12 Milford Haven beat Aberaeron under the Observatory Field floodlights to complete the quarter-final line-up for this season's KO Cup. Strong-running centre Dean Matthews and fly half Jim Farr claimed their tries whilst Ian Rusinek converted both and notched three first-half penalties as they led 9-0 at the interval. Full back Aled Davies and No 10 Euryl Rees grabbed late tries for Aberaeron, one converted by winger Rhodri Thomas, but it was too late for the visitors as the Mariners join Whitland, Narberth, Haverfordwest, Pembroke Dock Quins, Cardigan, Aberystwyth and Crymych in the quarter-final draw, which will be made on Wednesday evening.

Nine tries shared by talented teenagers

7:41pm Saturday 17th November 2007

Pembrokeshire Rugby Results: Talented teenage prospects Lloyd Phillips and Jonathan Morgan shared nine tries as they respectively helped Narberth and Whitland to victory in the Konica Minolta Welsh Cup. Lloyd scored five tries from his No 8 berth as Narberth slammed Nelson after the scores were level at the break, whilst scrum half Jonathan Morgan scored all four of Whitland's first half tries in a rout of a makeshift Crymych side. Konica Minolta Welsh Cup Second Round: Bedlinog 38 Pembroke 8 Cefn Cribbwr 16 Cardigan 52 Corus w/o LLangwm failed to raise a team Haverfordwest 10 Builth Wells 24 Narberth 58 Nelson 10 Whitland 73 Crymych 0 Pembrokeshire Knock Out Cup: Neyland 0 Pembroke Dock Quins 20

Saints celebrate win hat-trick

6:45pm Saturday 10th November 2007

Pembrokeshire Rugby Results Division One (West): Whitland 30 Merthyr 19 Llangennech 32 Narberth 6 Division Three (West): Haverfordwest 17 Pembroke Dock Quins 8 Cwmgors 9 Cardigan 36 Division Four (West): Neyland 7 Tycroes 22 Crymych 7 Hendy 7 (Abandoned after 32 minutes) Pontarddulais 14 Tenby United 23 Pembroke 13 Trimsaran 10 Morriston 40 Milford Haven 17 Division Five (West): Llangwm 26 Furnace 31 Cefneithin 25 Fishguard & Goodwick 7 St Clears 16 St Davids 17

Saints score seven in try fest

5:15pm Saturday 3rd November 2007

St Davids scored seven tries as they beat Pontyates 42-38, with the visitors crossing for six tries in a real try fest. National League Division One (West): Narberth 24 Bridgend Athletic 20 Bonymaen 25 Whitland 16 Division Three (West): Cardigan 10 Newcastle Emlyn 8 Llanelli Wanderers 22 Haverfordwest 15 Pembroke Dock Quins 12 Llanybydder 36 Division Four (West): Tenby United 10 Crymych 18 Milford Haven 0 Pembroke 20 Hendy 53 Neyland 7 Division Five (West): St Davids 42 Pontyates 38 Fishguard 8 Aberaeron 18 Burry Port 34 Llangwm 0

Otters win tense local derby

7:09pm Saturday 27th October 2007

National League Division One: Whitland 7 Narberth 9 Konical Minolta Welsh Cup Round One: Cardigan 40 Ystradgynlais 10 Crymych 34 Abercarn 3 Cwmtwrch 13 Llangwm 21 Glyncorrwg 22 Milford Haven 10 Mumbles 26 Tenby United 3 Haverfordwest walk over Pwllheli New Tredegar walk over Pembroke Dock Quins



LOCAL NEWSYourPembrokeshire




Essential Links



Get Adobe Flash player

click2find


About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree